English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: دوشنبه ٢٣ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

تغذیه با شیر مادر ، زیربنای زندگی سالم

بنا به گزارش کاظمی مسئول روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر

 

دکتر سید محمد حسینی مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر در مورد اهمیت شیر مادر گفت: شیر مادر حاوی مواد مغذی بسیار است که جایگزین ندارد و کودک را در برابر بیماریهای مختلف همچون بیماریهای تنفسی، اسهال، بیماریهای عفونی، دیابت و چاقی ایمن می سازد.

وی افزود: شیر مادر باعث تکامل سیستم ایمنی کودک شده و همچنین حاوی آنتی بادی می باشد همچنین شیر مادر نسبت به بقیه شیرها قابل هضم تر و  شیر دهی باعث کاهش وزن مادر بعد از زایمان می شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان پیرانشهر در این کمپین به عوامل افزایش و کاهش میزان شیر مادر اشاره کرد و گفت: حجم شیر مادر رابطه ی مستقیمی با تکرر شیردهی دارد و تغذیه مکرر نوزاد با شیر مادر موجب تولید شیر بیشتر شده و همچنین مادران شیرده برای پیشگیری از کم آبی بدن باید به اندازه کافی حدود 8 تا 10 لیوان در روز مایعات شامل شیر، دوغ، چای و آبمیوه بنوشند و مواد غذایی آب ‌دار مانند انواع خورشت‌ ها را نیز مصرف کنند.

دکتر حسینی ادامه داد: دوری از محیط استرس زا، استراحت کافی و همچنین مادران شیرده حداقل 500 کالری بیشتر از حالت عادی در روز نیاز دارند. اگر کمتر از این مقدار کالری دریافت شود، میزان شیر تولید شده در مادر نیز کمتر خواهد بود. متاسفانه برخی مادران پس از زایمان، رژیم های سخت لاغری می گیرند و در نتیجه شیرشان کم می شود.

گفتنی است در طی این مراسم  از کلیه مادران شیرده موفق در امر شیردهی تحت پوشش واحدهای بهداشتی با اهداء کادو تقدیر و تشکر گردید و برای کارمندان موفق در امر شیردهی نیز تشویق کتبی با درج در پرونده پرسنلی صادر شد.

همچنین در این کمپین ابراهیم عزیزنژاد مسئول فوریتهای پزشکی شهرستان در خصوص پیشگیری از سوانح و حوادث در کودکان و طیب مدرسی در خصوص تغذیه با شیرمادر مطالبی را ارائه نمودند

 

 


١١:٤٠ - سه شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ١٩٩٨٠    /    تعداد نمایش : ٨٩خروج